2. STEM Öğretmen Sertifika Programı

Öğrencilerinizi 21. yüzyıla STEM eğitimiyle hazırlayın!

21. yüzyıl öğrencilerini yetiştirecek bir öğretmen mi olmak istiyorsunuz? Öğrencilerinizin tüketen değil, üreten ve gerçek yaşam problemlerini çözebilen bireyler mi olmasını hedefliyorsunuz? STEM eğitimini duydunuz ama ne olduğunu tam olarak bilmiyor musunuz? Bir takım tasarımlar yapıyor, bunları dersinize entegre ediyor, ancak daha fazlasını yapmaya mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Teknolojik alan bilginizi ve becerilerinizi genişletmek mi istiyorsunuz?

STEM’i sınıflarınızda kullanmak için bize katılın!

STEM Öğretmen Sertifika Programında STEM odaklı proje-tabanlı öğrenmenin ne olduğunu ve STEM eğitimini nasıl desteklediğini öğreneceksiniz. STEM hakkında bilgi sahibi olma yolunda ilk elden basit ve kısa bir STEM odaklı proje tabanlı öğrenmeyi deneyimleyeceksiniz. Bu eğitimle farklı disiplinlerdeki eğitmenlerimizin deneyimleriyle birlikte öğrenecek ve eğitim sonrasında da bir öğrenme topluluğunun içinde olacaksınız.

STEM Öğretmen sertifika programı modülleri neler?

STEM Odaklı Plan Hazırlama: Farklı disiplenlere odaklanacağımız örnek uygulama ile STEM eğitiminin temelleri üzerinde konuştuktan sonra katılımcılarla sıfırdan STEM odaklı bir plan geliştireceğiz. Geliştireceğimiz STEM odaklı planın basamaklarını beraber işleyeceğiz.

STEM Planı Hedeflerini Yazma: STEM odaklı bir plan hazırlarken hangi öğretim hedeflerini kapsayacağınız sorularına cevap arayacağız. STEM odaklı planınız ile ders hedeflerinizi nasıl örtüştüreceğinizi tartışacağız. Başarılı bir STEM odaklı proje temelli öğrenmenin temelini oluşturan tam tanımlanmamış (ill-defined) görevler ve iyi tanımlanmış (well-defined) çıktıların ne olduklarını ve nasıl yazılacaklarını öğreneceksiniz.

STEM Planını Uygulama: Planınızı yaptıktan sonra bu planı öğrencilerin keşiflerini sağlayacak şekilde nasıl uygulayacağınızı ve anlatılması gereken konuları nasıl aktaracağınızı keşfedeceksiniz. STEM odaklı planlar oluşturmak döngüseldir. Bir başka ifadeyle, planlarınız her uygulamadan sonra daha iyi olacak şekilde tekrar gözden geçirilmesi gerekecektir. Eğitimin sonunda hazırladığınız planların üzerinden beraber geçerek ilk döngüyü birlikte gerçekleştireceğiz.

STEM Planını Değerlendirme: Değerlendirme, STEM odaklı planların en önemli kısımlarındadır. Değerlendirme anahtarlarını nasıl oluşturacağınızı, öğrencilerin not kaygılarını nasıl ortadan kaldıracağınız bu eğitimde öğreneceksiniz.

STEM’i keşfetmek ve STEM dünyasına hızlı bir adım atmak için sizleri aramızda görmek isteriz.

STEM Öğretmen eğitiminde neler var?

STEM felsefesi ve entegrasyonu
STEM okuryazarlığı
Mühendislik tasarım süreci/mühendislik tasarım temelli fen eğitimi
Proje tabanlı öğrenme
Günlük hayat problemleri ile STEM etkinliği
STEM odaklı ders planı hazırlama
STEM aktivitelerinin ve ders planlarının ölçme ve değerlendirmesi
Bu eğitime kimler katılmalı?

Yaratıcı düşünen ve üreten bireyler yetiştirmeyi amaçlayan, profesyonel gelişime inanan ve kendini geliştirmek isteyen öğretmenler ETUSP-STEM Öğretmen Sertifika Programına katılabilir. Bu eğitim, günlük hayat problemleri ile STEM aktiviteleri planlayarak, planlanan STEM aktivitelerini derslere etkili bir şekilde entegre ederek öğretmenlerin öz yeterlik inancının gelişimine fırsat tanımaktadır. Amacımız, öğretmenlerin kendilerine olan inancını artırmak, onlara öz-yeterlik duygusu kazandırmak, bu duygunun gelişmesini sağlamak ve aynı zamanda STEM öğretmenleri için birbirlerinden öğrenebileceği bir öğrenme topluluğu oluşturmaktır.

Eğitim Ücreti : 1250 TL
Eğitim Tarihi : 7-11 Ağustos 2017
Eğitmenler
Doç.Dr. Serkan Özel
Fatma Caner
Serkan Aytaç
Şadan Efe Durak
İbrahim Evren Özer
Eğitim Yeri :MEF Üniversitesi