TED Bodrum Koleji STEM Öğretmen Danışmanlığı

0
1772

STEM ÖĞRETMEN ekibi olarak TED Bodrum Koleji STEM eğitimi danışmanlık sürecimiz verimli bir şekilde devam ediyor. 2017-2018 öğretim yılı Ağustos seminer döneminde başladığımız serüvenden bugüne yüz yüze eğitim, atölye çalışmalarını online destek çalışmalarımız takip ediyor.

İlk çalışmamız Ağustos ayında Doç.Dr.Serkan Özel tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma boyunca TED Bodrum Öğretmenleri STEM yaklaşımını Anlama, STEM Okur yazarlığı ve entegrasyon süreci hakkında bilgi sahibi oldular. Bu başlık altında; STEM Felsefesi ve Entegrasyonu, STEM okuryazarlığı, proje tabanlı öğarenme, mühendislik tasarım süreci STEM ders planı hazırlama için 5E metodu üzerine çalıştılar.

04.11.2017-05.11.2017 tarihleri arasında ise matematik öğretmeni ve STEM lider öğretmeni Şadan EFE DURAK ve Fizik Öğretmeni Fatma Caner ile çalışmalarına devam ettiler. STEM ders planı hazırlama ve uygulama başlığı altında; STEM zümresi oluşturma ve yol haritası belirleme, günlük hayat problemleri ile bağlam oluşturma, kazanımları yazma, aktiviteleri planlama, teknoloji entegrasyonu, Robotik ve Kodlama-VEXIQ, ölçme ve değerlendirme yöntemlerini belirleme, planı uygulama süreci, STEM yıllık etkinlik planlaması üzerine çalıştılar.

4 Kasım 2017 tarihinde Şadan EFE DURAK ile STEM zümrelerinin oluşturulması ve eşgüdüm çalışmalarının  planlaması, örnek STEM ders planı ve sınıf içi aktivitelerin uygulanması, matematiksel modelleme çalışmaları, STEM çalışmalarında ölçme ve değerlendirme üzerine çalıştılar. Astronomi ve Matematik üzerine STEM aktiviteleri tasarladılar. STEM eğitiminde matematiksel modelleme örnekleri ile tanıştılar. Alternatif ölçme ve değerlendirme araçlarını hakkında bilgi sahibi olarak STEM eğitiminde ölçme ve değerlendirme yöntemlerini keşfettiler

5 Kasım 2017 tarihinde Fatma CANER ile işbirliği ve takım çalışması, Türkiye’de ve Dünya’da STEM eğitimi, çorbam soğumasın STEM etkinliği, Tinkering Aktiviteleri üzerine çalıştılar.

Ardından zümreler kendi ders planlarını hazırlamaya başladılar ve bu süreç ile birlikte online destek çalışmaları başladı. Tasarlanan STEM palanları ile geri bildirimler verilerek geliştirme sürecime katkı sağlandı.  

Bir sonraki süreç ise Yüzyüze STEM Ders Planı Değerlendirme başlığı altında öğretmenlerin kendi uyguladıkları STEM ders etkinliklerinin ve yıllık planın yüz yüze değerlendirmesi yapılacaktır. ikinci dönem yapılacak olan bu çalışmada eksiklikler, yeni eklentiler ile STEM ders ve yıllık planları daha sonraki öğretim yılı için yapılandırılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here