VEX Robotics Müfredatı STEM Eğitimine Ne Kazandırıyor?

0
1055

Daha önceki blog yazımda “Üreten Nesiller için STEM, STEM için VEX Robotics” deyip sizi VEX Robotics yolculuğuna çıkarmıştım. Şimdi de size VEX IQ müfredatının STEM Eğitimine öğretmen ve öğrenci açısından kazandırdıklarından bahsetmek istiyorum.

STEM eğitiminde en önemli noktalardan biri öğretmenlerin STEM öğretimi yapmaya ya da STEM aktivitelerini uygulamaya nasıl hazırlandıklarıdır. İyi yapılandırılmış STEM ders planları öğrencilerin “ Aha” anları yakalamaları için kolaylık sağlıyor ve hedeflenen becerileri kazandırmada biz eğitimcilere yol gösteriyor.VEX Robotics; standartlara dayalı akredite olmuş güçlü müfredatıyla öğretmenlere STEM ders planı hazırlamada ön ayak oluyor. 13 farklı ders planıyla hangi seviyelerde, hangi konularda, hangi hedeflere ulaşabileceğinizi ve aktiviteden hangi STEM bağlantılarını çıkarabileceğinizi görmeniz de mümkün. Bu müfredatın öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlaması, onların teknolojik pedagojik alan bilgilerini geliştirmesi ve turnuvalarda prestij kazandırmasından sebep dünya çapında öğretmenlerin ilgisini çekiyor.

Sadece öğretmenlerin ilgisini çekmiyor tabii ki. 2005-2013 yılları arasında Robot turnuvalarına katılan öğrenci takım sayısını yandaki grafikte görebiliyoruz. Vex Robotics turnuvalarına katılanların sayısı diğer robotik yarışmalarına göre fazlasıyla yükselişte. Günümüzde ise VEX Robotics yarışmalarına katılan takım sayısı 10000 civarında olmakta. Peki neden bu kadar ilgi? Bunun en önemli nedeni; öğrencileri “yaparak öğrenme” konusunda istekli hale getirmesi ve “deneme-yanılma” (tinkering metodu) sürecinden geçirip bilgiyi yapılandırma imkanı sunması. VEX Robotics; insanların doğuştan gelen rekabet etme isteğini ve merak duygusunu dinler, onlara okulda branş derslerinde öğrendiklerini güçlendiren bir içsel deneyim kazandırır. Özellikle bu deneyimi yaşayan öğrencilerde problem çözme, ekip çalışması, yaratıcılık ve liderlik gibi iş gücü için gerekli bazı STEM becerileri gelişir. STEM eğitimini derinlemesine keşfetmeye, STEM ile ilgili alanlarda kariyer fırsatlarına öğrencileri teşvik eder.

NOT: VEX IQ müfredatına “http://curriculum.vexrobotics.com/teacher-materials/standards-matching-and-accredit” adresinden ulaşabilir ve eğer isterseniz “Standards Matching PDF Generator” ikonunu tıklayıp seviyenizi ve STEM branşını da seçip kendinize uygun standartları belirleyebilirsiniz.

KAYNAKÇA

“The Development of an Instrument to Measure Th -e Self-efficacy of Students Participating in VEX Robotics Competitions” doktora tezinden derlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here